wtorek, 17 maja 2016

Poznajemy delfiny

Dziś w naszej klasie zagościły niezwykłe ssaki - delfiny.
 



Niektórzy z nas przynieśli maskotki, inni zdjęcia, a czworo dzieci przygotowało ciekawe prezentacje. Pierwsza wystąpiła Helenka, która zapoznała nas ze sposobem porozumiewania się delfinów. Dowiedzieliśmy się, że jest to echolokacja.  Okazało się też, że największym wrogiem delfinów jest orka, i że delfiny czasem polują z rekinami. Helenka pokazała także film, który nakręciła wraz z rodzicami w delfinarium.




 Mateusz opowiedział historię o człowieku, który został zaatakowany przez rekina. Na pomoc ruszył instruktor nurkowania, ale ze zdziwieniem zauważył, że wokół poszkodowanego zgromadziły się trzy delfiny, bijąc z całej siły w wodę ogonami, czym wystraszyły rekina. Uratowany człowiek był niezmiernie wdzięczny tym cudownym ssakom.


Amelka Machowicz powiedziała nam, że delfiny są bardzo towarzyskie, lubią być głaskane i tulone. Usłyszeliśmy od niej, że delfiny porozumiewają się gwiżdżąc, szczekając i piszcząc.




Klara w swojej prezentacji skupiła się na budowie ciała delfinów i przeczytała kilka ciekawostek.

Ciekawostki: 
Delfin umie robić dużo sztuczek.
Śpi, unosząc się w wodzie na głębokości około 50 cm, z jednym okiem otwartym.
Porozumiewa się za pomocą echolokacji.
Robi to wydając z siebie dźwięki Mały delfin powinien ważyć 10 kg i mieć metr długości , a duży 120 kg i 2 m długości.
Są uważane za bardzo inteligentne zwierzęta i łatwo poddają się tresurze . Służą w wojsku, szukając min i w celach wywiadowczych. Dzieci chore na reumatyzm, delfiny biorą na grzbiet  i pływają po wodzie.
Są uważane za przyjaciół człowieka i wykorzystywane  w terapiach ludzi chorych, np. dzieci z autyzmem.
Najbardziej znane gatunki to: butlonose, zwyczajne, białobokie, białonose i inne.
CO JEDZĄ DELFINY ?
Delfin żywi się rybami, kalmarami i skorupiakami.

Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim dzieciakom, które chciały się z nami podzielić wiadomościami o  wspaniałych morskich ssakach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz