środa, 4 marca 2015

Tworzymy Układ Słoneczny

Od poniedziałku rozmawialiśmy o kosmosie, a w zasadzie o całym wszechświecie (pani chciała napisać, że tylko o kosmosie, ale wymusiłyśmy na niej dopisanie słowa wszechświat. Mamy jednak siłę oddziaływania na panią). Dowiedzieliśmy się, że nasza planeta Ziemia leży w Układzie Słonecznym, na Drodze Mlecznej. Poznaliśmy nazwy wszystkich ośmiu planet. Udawaliśmy krążenie Ziemi wokół własnej osi i wokół Słońca. Naszej pani od tego kręcenia wokół własnej osi aż się zakręciło w głowie. Niektóre dzieciaki przyniosły książki o kosmosie, plakaty, rysunki.

Przez chwilę, właśnie teraz, trochę się rozproszyłyśmy piękną pogodą i cudownie świecącym słoneczkiem, przestałyśmy budować zdania i myśleć. Nasza pani od razu to zauważyła, wnerwiła się, obraziła i powiedziała, że jeśli wolimy patrzeć sobie przez okno na zalane słońcem boisko, to wcale nas nie potrzebuje i możemy sobie wracać do świetlicy. I po co od razu te nerwy? My też możemy się zaraz obrazić. No, ale wracamy do naszych zajęć z kosmosem. Słuchaliśmy fantastycznych ciekawostek np. o tym, że Księżyc widzimy zawsze z jednej strony, że w naszym Układzie są 173 księżyce, że niektóre planety są zbudowane z gazów (4 gazowe olbrzymy), że jedna z planet potrzebuje około 250 dni na obrót wokół własnej osi, a nasza Ziemia tylko 24 godziny. Mając ogromną wiedzę postanowiliśmy zrobić plakaty. Dostaliśmy informacje zaczerpnięte z encyklopedii, zdjęcia, czasopisma. Musieliśmy teraz wcielić się w rolę redaktorów i zastanowić się, jak to wszystko poukładać, zredagować, skomponować, żeby było ciekawie i czytelnie.












 

 

 

 

 
Po skończonej pracy trzeba było wszystkim zaprezentować co pięknego się zrobiło. Każda grupa stawała i opowiadała o tym czego się dowiedziała na temat kosmosu. Było ciekawie i naukowo. Dzięki temu, że pracowaliśmy samodzielnie, musieliśmy sami czytać informacje, wybierać co jest ważne, a co nie, sporo zapamiętaliśmy. 













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz